C.a.R. czyli Compass and Ruler to po angielsku cyrkiel i linijka. Właśnie tyle wystarczy, do tworzenia podstawowych konstrukcji w geometrii euklidesowej. Program można ściągnąć ze strony autora a więcej na temat tego pakietu napiszę jeszcze w tym tygodniu.
Dodane 11 XII 2011 r.
C.a.R. zasługuje na przynajmniej kilka osobnych postów. Na dobry początek - konstrukcja odbicia czworokąta w symetrii osiowej.
C.a.R. łatwo eksportuje rysunki, niestety brakuje w nim szeregu narzędzi do demonstrowania konstrukcji - na przykład łuków zamiast całych okręgów. Gdybym zamieścił rysunek z okręgami o środkach na przecięciu osi symetrii i prostych prostopadłych, byłby on całkowicie nieczytelny. Tym bardziej nie pomogłaby odczytać go konstrukcja tychże prostopadłych. Zdecydowałem się więc dorysować ręcznie łuki.
C.a.R. udostępnia wiele narzędzi wyraźnie skracających proces konstrukcji geometrycznej. Nie jest to oczywiście wadą. Tym niemniej każdy musi opierać się pokusie, by zamiast rzetelnej konstrukcji np. stycznej do danego okręgu przechodzącej przez zadany punkt, nie pójść na skróty wybierając narzędzie prostej automatycznie dopasowującej się do istniejących na płaszczyźnie figur...
W najbliższym czasie dodam krótki przewodnik po programie i, oczywiście, kolejne konstrukcje geometryczne.
Blog nauczyciela matematyki (in spe) z ciekawostkami matematycznymi, zadaniami, przykładowymi lekcjami. Strona stworzona z myślą o uczniach, rodzicach i nauczycielach.
Serdecznie witam na moim blogu!Dopiero zaczynam i bardzo Cię, drogi Czytelniku, proszę o przesyłanie propozycji tematów wpisów, ciekawych zadań matematycznych czy nurtujących Cię pytań. Moja skrzynka blog.potega(małpa)gmail.com jest gotowa na wiadomości od Ciebie!Pozdrawiam,Jan Bielicki,wydawca.
sobota, 8 grudnia 2012
sobota, 1 grudnia 2012
Nie taka tożsamość straszna, jak ją malują.
Dziś zamieszczam sprawdzenie tożsamości trygonometrycznej. W wykazaniu równości między prawą i lewą stroną trzeba "tylko" pamiętać o uważnym przepisywaniu kolejnych obliczeń. I jeszcze o tym, że każde działanie da się zapisać inaczej... Nade wszystko jednak o tym, by nie szarżować z obliczeniami w pamięci.
Subskrybuj:
Posty (Atom)