Serdecznie witam na moim blogu!
Dopiero zaczynam i bardzo Cię, drogi Czytelniku, proszę o przesyłanie propozycji tematów wpisów, ciekawych zadań matematycznych czy nurtujących Cię pytań. Moja skrzynka blog.potega(małpa)gmail.com jest gotowa na wiadomości od Ciebie!
Pozdrawiam,
Jan Bielicki,
wydawca.

niedziela, 20 października 2013

Nie graj w totolotka, albo o zagrożeniu spadającymi planetoidami.

Loteria - szansa na miliony czy pewność pozbycia się drobniaków? zdjęcie: The Reboot/flickr (cc: by-nc 2.0)
Miło jest pomarzyć o trafieniu "szóstki" w grze liczbowej. Istnieje jednak wiele bardziej racjonalnych zachowań niż regularne wypełnianie kuponów w kolekturach. Należy do nich między innymi kopanie schronu na wypadek uderzenia w Ziemię niewielkiej planetoidy. Dlaczego?

czwartek, 17 października 2013

Matematyka w praktyce (II): od logarytmu do kontroli oszczędności.

Ostatnio opisywałem użyteczność potęgowania i pierwiastkowania w określaniu ile "zarobią" pieniądze na koncie w banku. Dziś pora na omówienie, jak posiadacze kont bankowych mogą wykorzystać wymaganą w szkole średniej wiedzę o logarytmach.

Na początek przypomnijmy, że obliczanie logarytmu, jest działaniem odwrotnym do potęgowania, lecz w inny sposób niż pierwiastkowanie. Logarytm składa się z podstawy (a) i liczby logarytmowanej (b). Wartość logarytmu (c) oznacza liczbę, do której trzeba podnieść podstawę, aby otrzymać liczbę logarytmowaną.

poniedziałek, 7 października 2013

Matematyka w praktyce (I): potęgowanie, pierwiastki i lokaty bankowe.

Często zastanawiam się nad użytecznością różnych zagadnień matematycznych. Oczywiście rozumianą jako możliwość zastosowania ich w codziennym życiu, a nie tylko sposób na zdanie najbliższej klasówki.
Z pewnością matematyka przydaje się, gdy chcemy mieć kontrolę nad swoimi finansami. Najlepiej, by oznaczało to wzrost stanu posiadania...
50 milionów złotych w gotówce.
foto: Narodowy Bank Polski